Jak rozpocząć pierwszy biznes

Pierwszy biznes wiele pytań i wątpliwości. Jednym z największych błędów powtarzanych przez moich znajomych jest mowa o tym, że mają świetny pomysł wart 1 000 000 zł, ale nie mogą go zrealizować ponieważ potrzeba im co najmniej 100 000 zł na start i może poszukali by finansowania zewnętrznego, ale nie chcą opowiadać o pomyśle obcym ponieważ mogą ukraść. Z takim podejściem nigdy nie otworzą swojego biznesu. Pokaże Ci w tym artykule jak za kilka tysięcy złotych otworzyć biznes i bezpiecznie zainwestować.

Realizacja głupcze!

Przede wszystkim nie pomysł, a jego realizacja jest najważniejsza. Sam pomysł jest warty co najwyżej 1 zł i uwierz mi nikt Ci go nie ukradnie, ponieważ wymaga realizacji. A ludzie nie lubią pracować, a już na pewno jeśli nie wierzą w sukces. Podziel się pomysłem ze znajomymi wysłuchaj ich obaw i wątpliwości na pewno nie będą patrzeć przez pryzmat różowych okularów sukcesu jakie Ty założyłeś. Być może za darmo wypunktują mocne i słabe strony.

Finansowanie

Tutaj wiele osób się rozczarowuje no bo jak to doświadczony inwestor z dużym kapitałem nie chce wejść w mój pomysł. Otóż Fundusze inwestycyjne czy konkretni biznesmeni bardzo chętnie wyłożą dużą gotówkę, ale w raczkujący biznes z twardymi danymi ze sprzedaży. Masz sam biznes plan zapomnij o finansowaniu tzw. aniołów biznesu na starcie. Tutaj musisz radzić sobie sam.

Na kredyt przyjdzie jeszcze czas

A więc rozważmy kilka pomysłów i zróbmy z nich biznes jeśli faktycznie są tak dobre jak myślimy. Zanim przejdziesz do inwestycji w lokal, sprzęt, towar czy oprogramowanie. Zainwestuj w sprawdzenie pomysłu. Jak to zrobić kilka konkretnych przykładów żebyś złapał idę, która pozwoli Ci w małych nakładach zweryfikować potencjał.

Będę robił i sprzedawał proste meble

Pomysł: urządzałem ostatnio mieszkanie za komodę z MDF’u zapłaciłem 2 500 zł. To przecież czysty biznes materiał (płyta + okucia) kosztowały mniej niż 1 000 zł. Więc stolarz zarobił 1 500 zł za nie więcej niż dzień roboty. Otworze sklep i będę sprzedawał komody, tylko muszę zainwestować 100 000 zł w lokal i maszyny. Jak żyć nie mam takiej gotówki, a mógłbym być zamożnym stolarzem.

Realizacja: jeśli uważasz, że to taki świetny biznes i będziesz w stanie się z tego utrzymać zamiast inwestować w biznes dziesiątki tysięcy. Zamów u tego stolarza 2 komody i spróbuj je sprzedać po tej samej cenie nie zarabiając nic lub nawet dokładając kilka stówek. Jeśli uda Ci się to zrobić to zamów u niego kolejne po sprzedaniu kilku, kilkunastu można uznać, że jest miejsce na biznes. Jeśli nie sprzedasz to będziesz miał 2 komody i zmrożone 5 000 zł. Ale to niewielkie ryzyko, które pokaże Ci czy pomysł był coś wart.

Tego nie ma jeszcze na rynku

Pomysł: wymyśliłem super innowacyjny produkt, nie ma go na rynku, ale na pewno ludzie by chcieli i korzystali. Jest to szafa po powieszeniu w której koszule i inne ubrania wyciągamy poprasowane. Dzieje się to pod wpływem zwiększonego ciśnienia powietrza, które rozluźnia włókna tkaniny i zagniecenia znikają jak po użyciu żelazka. Wiem jak to zrealizować jednak prototyp i seryjna produkcja będą kosztować miliony monet.

Realizacja: zapłać grafikowi niech wyczaruje futurystyczną szafę w programie graficznym i zrobi landing page czy ulotki. Umieść tam formularz zamówienia za pobraniem. Koszt grafiki i reklamy w internecie nie przekroczy kilku tysięcy zł. A jeśli dostaniesz dużo zamówień to znaczy, że warto brać kredyt i realizować pomysł jednak jeśli na produkt zdecyduje się ledwie kilka osób to jednak Twój pomysł lub zdolności w zakresie sprzedaży nie sprostają oczekiwaniom, a sam biznes okaże się wielką klapą.

Doświadczenia marketingowe

Nowe produkty i brandy sprzedają się najlepiej. Więc nie łudź się, że jeśli nie poszło Ci teraz dobrze to później jakoś się rozkręci. Działa to w drugą stronę opatrzony produkt coraz ciężej sprzedać, a nakłady na marketing są coraz wyższe. Mówię tu o początkującej firmie, na budowanie zaufania i rozpoznawalności marki mogą sobie pozwolić grube ryby. Nie początkujący przedsiębiorcy z pomysłem.

Podsumowanie

Chciałem przekazać  w tym wpisie, że brak środków na realizację pomysłu jest tylko wygodną wymówką. Wdrażaj pomysł zaczynając od próby sprzedaży nieistniejącego produktu czy usługi. Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Badaj zapotrzebowanie na ludziach, nie pobieraj od nich pieniędzy wystarczy zadeklarowana chęć zakupu. Jeśli Twój pomysł jest dobry sam się obroni na rynku już w pierwszych dniach. Będziesz wtedy miał twarde liczby na podstawie, których można zaryzykować oszczędności życia czy kredyt w banku. Osobiście rozbiłem o beton w ten sposób 4 świetne pomysły, które okazały się dobre tylko w mojej głowie.

2 myśli do „Jak rozpocząć pierwszy biznes”

  1. Żebyśmy się dobrze rozumieli – używaj znaków interpunkcyjnych, bez nich niektóre ze zdań przez Ciebie napisanych brzmią bezsensownie. A sam tekst całkiem przydatny.

    1. Tak wiem pracuję nad lepszą formą słowa pisanego w moim wydaniu. Sprawdzam też czy moja wiedza jest przydatna i piszę teraz na szybko kilka wpisów, aby dowiedzieć się czy jest potencjał i sens istnienia tej strony. Jestem zdecydowanym entuzjastą podejścia „done is better than perfect” ponieważ czy czytam 5 czy 25 razy to co napisałem to zawsze można coś zmienić i poprawić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *